Porady remontowe: przygotowania

Jeśli drogi Czytelniku – tak jak ja niecały rok temu – planujesz w domu generalny (albo i mniejszy) remont, myślę że mogę Ci podpowiedzieć parę istotnych rzeczy. Być może dzięki moim poradom unikniesz niepotrzebnego stresu, a może i wydatków. A przede wszystkim unikniesz błędów, które ja popełniłem 🙂

Przygotowania

 • Zmierz dokładnie każdą ścianę i każdy kąt w mieszkaniu i sporządź jego plan na papierze milimetrowym. Jeśli masz taki plan od administracji budynku – nie wierz mu; na moim, podpisanym przez architekta, planie wymiary różniły się od rzeczywistości nawet o 15-30cm. Może to nie jest bardzo dużo, ale może spowodować, że np. nie zmieści Ci się w łazience wybrana wanna.
 • Możesz skorzystać z programów komputerowych wspomagających projektowanie takich, jak KitchenDraw, FloorPlan czy nawet AutoCAD – ale do jednego remontu nie warto moim zdaniem wydawać na nie pieniędzy i tracić czasu na ich naukę. Zamiast tego przejdź się po sklepach z meblami, AGD, itp. i pozbieraj katalogi. Możesz także pobuszować po internecie. Na podstawie wymiarów sporządź rysunki sprzętów i mebli, które chcesz umieścić w mieszkaniu w takiej samej skali, w jakiej zrobiłeś plan i wytnij je z papieru – będziesz mógł je do woli przestawiać i przymierzać 😉
 • Jeśli robisz remont generalny, nie bój się wyburzania, przesuwania czy dostawiania ścian działowych. Układ – zwłaszcza budowanych z wielkiej płyty – mieszkań rzadko jest przemyślany i na ogół wiele można poprawić. Pomyśl np. czy nie będzie dobrze małą kuchnię połączyć z pokojem dziennym w formie aneksu kuchennego, co powiększy całe pomieszczenie. Wyburzenie ściany nie jest bardzo drogie – a generalny remont robisz na lata. Stawianie nowych ścianek i różnego rodzaju murków jest tanie – a wydzielenie funkcjonalnej części pomieszczenia przy ich pomocy może dać nawet niewielkiemu pomieszczeniu sporą dawkę uniwersalności – np. możesz wydzielić w sypialni kącik do pracy lub ukryć za ścianką buczącą lodówkę w aneksie kuchennym. W ściankach takich możesz także zrobić półki i umieścić ciekawe oświetlenie, co doda pomieszczeniu uroku.
 • Pamiętaj, że papier zniesie wszystko – nie żałuj czasu na wymyślenie swojego mieszkania. Weź pod uwagę, ile osób w nim mieszka, czy są małe dzieci, czy potrzebne jest miejsce do nauki, do pracy, wypoczynku… Pooglądaj czasopisma poświęcone wystrojowi wnętrz – są one kopalnią ciekawych pomysłów.

Ciąg dalszy nastąpi…

Jedna myśl nt. „Porady remontowe: przygotowania

 1. Ja moge conajwyzej opowiedziec jak nie prowadzic budowy domu 😉

  …bo jak dopadne kierownika robot to nie wiem czy najpierw go zatluke, czy udusze 😉

  Jak juz korzystacie z firmy to nie z „polecenia pana Henia” tylko rozjrzyjce sie za firma sprawdzona. Wiem, ze to banal jest tegi, ale zawsze warto popytac o opinie ludzi, ktorzy juz z danej firmy korzystali – bo moze sie okazac, ze firma rzeczywiscie dobra w budowaniu stacji benzynowych nie sprawdzi sie przy budowie domku jednorodzinnego.

  …naprawde cos o tym wiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *