Zajmujący 100% procesora wuauclt – rozwiązanie problemu

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój Windows XP z SP2 zachowuje się dziwnie, a mianowicie potwornie zwalnia.

Krótkie śledztwo pokazało, że wszystkiemu winien jest proces wuauclt, który jak na złość 😉 nie okazał się ani wirusem, ani malwarem tylko częścią mechanizmu Auto Update samego Microsoftu. Dużo się naszukałem, aż trafiłem na to: http://support.microsoft.com/?id=883821. U mnie podziałało to z usunięciem DataStore 🙂 Mam nadzieję, że Microsoft nie puści mnie z torbami za poniżej przeklejony fragment:

Kod błędu 0x80248011

Przed próbą rozwiązania tego problemu należy wyczyścić pamięć podręczną programu Microsoft Internet Explorer. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. W menu Narzędzia programu Internet Explorer kliknij polecenie Opcje internetowe.
 2. Na karcie Ogólne kliknij przycisk Usuń pliki w sekcji Tymczasowe pliki internetowe.
 3. Kliknij przycisk OK, a następnie ponownie kliknij przycisk OK.

Aby wyeliminować ten błąd, należy ponownie utworzyć bazę danych, która przechowuje na komputerze informacje rozszerzenia Windows Update lub Microsoft Update. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz polecenie cmd w polu Otwórz, a następnie kliknij przycisk OK.
 2. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij klawisz ENTER: net stop wuauserv
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij klawisz ENTER: cd /d c:\Windows\SoftwareDistribution gdzie c:\Windows jest folderem, w którym został zainstalowany system Windows.
 4. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie wraz z cudzysłowami, a następnie naciśnij klawisz ENTER: rd /S /Q DataStore
 5. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij klawisz ENTER: net start wuauserv.
 6. Zamknij okno wiersza polecenia.

7 myśli nt. „Zajmujący 100% procesora wuauclt – rozwiązanie problemu

 1. ebany microsoft wlasnie mi sie to wpakowalo do systemu jako poprawka majaca na celu zabezpieczenie przed przejeciem kontroli przez kogos z zewnatrz tylko ze to ja stracilem kontrole nad wlasna myszka

 2. pomogło, dzięki wielkie 🙂

  a szukałem i dłubałem co się dzieje z moim komputerem.

 3. Wszystko pięknie zgodnie z zaleceniami zostało wykonane.Na końcu pokazał się napis „Sukces full”.Tylko,że po zresetowaniu kompa dalej w menadżerze urządzeń jest wpis wuauclt.exe. Cała para w gwizdek.I jak tego sie pozbyć?

 4. @wkurzony, ten proces nadal ma w ramie siedzieć, chyba że wyłączysz całkiem apdejty. Opisane czynności mają na celu wyłącznie sprawienie, by on nie zajmował procesora w 100%, bez wyłączania apdejtów.

 5. Wielkie dzięki. Co prawda nie rozwiązało problemu w pełni, jednakże znacznie poprawiło pracę procesora. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *